Znaczenie rozmowy w opiece nad osobą starszą

Znaczenie rozmowy w opiece nad osobą starszą

Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo jakie może mieć znaczenie rozmowy w opiece nad osobą starszą? Rozmowa to najsilniejszy sposób komunikacji. To właśnie ona jest odpowiedzialna za budowanie relacji z bliskimi na każdym etapie życia. Choroby osób starszych, demencje, zmiany związane z wiekiem senioralnym mogą mieć negatywny wpływ na jakość tej formy komunikacji. Jak więc o nią zadbać?

Rozmowa to najsilniejszy sposób komunikacji

Jak zadbać o dobre relacje z seniorem i osobami starszymi

Problemy w komunikowaniu się ze starszą osobą mają różnorakie pochodzenie. Wśród nich częstym jest tempo wypowiedzi. Nieraz młodsi złoszczą się i odbierają to jako przejaw złośliwości, który miałby się buntować, nie chcieć rozmawiać, co dawałoby przejaw w powolnym wysławianiu się. Dzisiejsza gonitwa i wielki pośpiech nie pomagają w zrozumieniu. Rodzą się stres i emocje, których ciąg dalszy to często niepotrzebne konflikty. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że starsi potrzebują czasem nieco więcej czasu, aby zastanowić się nad swoją odpowiedzią. W tej pauzie seniorzy najczęściej wracają pamięcią do różnych sytuacji ze swojego życia, ich okoliczności, dzięki czemu będą w stanie poprawnie sformułować swoją wypowiedź. Musimy też wiedzieć, że mniej sprawna komunikacja to także stres i dyskomfort dla samych podopiecznych, którym znacznie podupada poczucie własnej wartości, niedoskonałości i niezaspokojenia potrzeb.

Mniej sprawna komunikacja to także stres i dyskomfort dla samych podopiecznych

We wzajemnym rozumieniu przeszkadzają czasem także niedosłuch osoby starszej czy problemy z pamięcią. Jest trudno zarówno opiekunom, którym ciężko wychwycić potrzeby podopiecznego, ale również osobie starszej, której z trudem przychodzi wyrażenie swoich oczekiwań. Warto zatem zastosować kilka zasad, które ułatwią i podwyższą standard wzajemnej komunikacji.

Zasady, które ułatwią i podwyższą standard komunikacji z seniorem

  • Odpowiednie warunki do rozmowy

Zasiadając do rozmowy należy unikać hałaśliwych miejsc i bodźców, które generują telewizory czy radio. Nie lekceważ rozmówcy. Skup się na wysłuchaniu starszego, nie przeglądaj przy nim gazety, zawartości telefonu. Postaraj się utrzymywać kontakt wzrokowy. Rozmawiajcie w jak najmniejszym gronie, wśród ludzi, przy których senior czuje się komfortowo i pewnie i które darzy zaufaniem na tyle, by móc podzielić się z nimi nawet tymi krępującymi problemami zdrowotnymi

Postaraj się utrzymywać kontakt wzrokowy

  • Dbaj o odpowiednie formułowanie wypowiedzi

Musisz mówić zrozumiale, używając krótkich sformułowań. Mów wolno, wyraźnie i nie za głośno. Jeżeli opiekujesz się kimś, dla kogo problemem jest wyartykułowanie swoich potrzeb, sprecyzuj swoje pytania w taki sposób, by można było łatwo odpowiedzieć prostym „tak” bądź „nie”. Nie pytaj, jakie zakupy zrobić, tylko zapytaj o konkretne produkty. Im bardziej skonkretyzujesz pytanie, tym łatwiej będzie podopiecznemu odpowiedzieć

Mów wolno, wyraźnie i nie za głośno

  • Bądź cierpliwy i nie pouczaj

Okiełznaj swoje zdenerwowanie i gniew. Nie używaj zwrotów typu „Ty nigdy…”, „a nie mówiłam?”. Zamiast tego powiedz „będzie dobrze”, „bądź spokojny”, a wydźwięk ten będzie zupełnie inny. Złość nie prowadzi do pozytywnej relacji. Bądź wyrozumiały, pozwalaj skończyć jedną myśl, czasem można też podpowiedzieć słowo, gdy starszy nie może go znaleźć

Bądź wyrozumiały

  • Obserwuj podopiecznego i wykaż się inicjatywą

Niekiedy język niewerbalny przekazuje znacznie więcej niż słowa. Zwracaj uwagę na mimikę twarzy oraz gesty – mogą one zasugerować, z czym sobie senior nie radzi. Osoby starsze miewają różne schorzenia, których się wstydzą. Może to być nietrzymanie moczu (NTM). Jeżeli w Twojej obecności zauważysz coś niepokojącego lub że osoba, którą się opiekujesz nie radzi sobie z tym problemem, nie wyśmiewaj, bądź wsparciem i pokaż jednoznaczne i klarowne rozwiązania, którą mogą pomóc tej osobie w codziennym funkcjonowaniu z tą dolegliwością.

Nie bój się, jeżeli dotychczas nie miałaś/eś styczności z tym problemem. Zasięgnij wiedzy na temat opieki w zakresie konkretnego schorzenia. Na wielu portalach internetowych, oprócz merytorycznych artykułów, są także fora, na których opiekunowie wymieniają się doświadczeniami o pielęgnowaniu potrzeb podopiecznych, ale także oferują często darmowe próbki przydatnych artykułów higienicznych, jak na przykład pieluchomajtki, pampersy i inne. Przemyśl także, czy nie towarzyszyć seniorowi podczas wizyty u lekarza. Byłby to dla niego wyraz ogromnego wsparcia i troski.

Post Author: care4you

Dodaj komentarz