Trudności osób starszych w codziennym funkcjonowaniu

Trudności osób starszych w codziennym funkcjonowaniu

Codzienne życie różni się w zależności od osób, ale także wieku. Młodzież codzienność kojarzy z nauką, chodzeniem do szkoły i pozalekcyjnymi pasjami. U osób starszych bardzo często codzienność to nic innego, jak stagnacja i bierne czekanie na to, co nieuniknione. Takie podejście powoduje liczne problemy, które potrafią uprzykrzyć życie i sprawić, że codzienność stanie się jeszcze gorsza.

Z jakimi trudnościami borykają się osoby starsze w codziennym życiu?
Zacznijmy od początku dnia, czyli od poranka. Wiele osób starszych nie potrafi się dobrze wyspać. Złe łóżko, zbyt miękka poduszka, konieczność częstego wstawania do toalety – to powoduje niewyspanie. Samą trudnością może być wstanie z łóżka. Kolejne przeszkody dotyczą ubierania się. Wielu staruszków z powodu bólu stawów czy pleców nie może się schylić. Zwykłe założenie skarpet dla osób w podeszłym wieku staje się wielkim wyzwaniem.

photo

Kolejne przeszkody czyhają na osoby starsze przy przygotowywaniu posiłków. Ludzie starsi bardzo rzadko przygotowują dania, które wymagają dużej ilości pracy. Jedzenie gotowych dań staje się domeną ludzi starszych żyjących w XXI wieku. Czas na spacer? Owszem, spacer pełen bólu i utrudnień, takich jak schody czy ciężko zamykające się drzwi. Brak siły, bóle stawów i mięśni oraz ogólne złe samopoczucie – to nie pomaga. Problemem w funkcjonowaniu jest także dbanie o higienę osobistą. Pojawiają się także problemy uchodzące za wstydliwe jak zarost u kobiet lub nietrzymanie moczu. Gdy do tego wszystkiego dojdzie Parkinson lub Alzheimer, mamy pełny zarys codziennego koszmaru, jaki muszą przeżywać osoby starsze.

Na szczęście powyżej opisane sytuacje dnia codziennego są skrajnością, która dotyka tylko te osoby starsze, które są samotne i nie zadbały o swoją spokojną starość. Łatwo można wyeliminować większość problemów, gdyż niemal wszystkie związane są z aktywnością fizyczną. Więcej informacji na temat aktywności osób w wieku podeszłym, znajdziecie Państwo w artykule Aktywność osób w wieku podeszłym.

Warto zadbać o formę, zdrową dietę i pozytywne podejście do życia – wtedy wszystkie koszmary dnia codziennego staną się zwykłymi czynnościami, które osoba starsza wykonuje bez żadnego bólu. Aby tak się stało, staruszkowie muszą zrozumieć, że siedzenie w fotelu nie da im spokojnej starości i nie uratuje ich od przykrych niespodzianek, jakie będzie płatać los, wykorzystując do tego zwykłą codzienność.