Sytuacja osób starszych na Świecie

Sytuacja osób starszych na Świecie

Życie ludzkie nie zawsze usłane jest różami. Mimo, że każdy z nas przeżywa niezwykle miłe momenty, które na zawsze zostają nam w pamięci – mamy świadomość, że to wszystko kiedyś się skończy. Istnienie każdego człowieka wieńczy śmierć. Zanim sędziwa godzina wybije – człowiek musi zmierzyć się ze starością. To właśnie jej pragniemy poświęcić dalszą część artykułu.

photo

Starość kojarzy się ludziom ze schyłkiem życia. Bardzo często jest ona okraszona różnego rodzaju chorobami, zmartwieniami czy nawet samotnością. Jednak nie wszędzie tak jest. Są kraje na świecie, gdzie starsze osoby są uznawane za niezwykle ważne w społeczeństwie. W niektórych krajach są wręcz wielbione. Niestety, nie mówimy tutaj o Europie, chociaż w naszym regionie osoby starsze także są traktowane z należytym szacunkiem.

Gdzie osoby starsze będą miały najlepiej? Zostańmy w Europie. Niestety, nie możemy powiedzieć, że Polska to raj dla emerytów. Problemem są nie tylko finanse, ale także rosnący problem wśród młodego społeczeństwa, które coraz rzadziej okazuje osobom starszym należyty szacunek. Już tylko nieliczni z własnej woli ustępują osobom starszym miejsca w pociągu czy autobusie. Przykre jest, że coraz częściej widać sceny (głównie filmy wrzucane do sieci internet), gdzie osoba starsza jest pośmiewiskiem w oczach osób młodocianych – oczywiście nie generalizujmy ale takie sytuacje się zdarzają. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale także całej Europy Wschodniej (Rosja, Ukraina).
Trochę lepiej w kwestii finansowej i społecznej jest na zachodzie Europy. Dla emerytów szczególnie poleca się Portugalię, gdzie prócz ogólnego uwielbienia i respektu dla osób starszych, na godne przeżycie starości pozwalają także względy ekonomiczne (niskie koszty życia, niski koszt zakupy domu, wysoka emerytura). Na względy ekonomiczne nie mogą narzekać także Niemcy czy staruszkowie z Wielkiej Brytanii – w tych krajach bardzo dobrze rozwinięta jest infrastruktura placówek świadczących usługi opieki nad osobami starszymi.

Wyruszmy nieco dalej, poza granice Europy. Gdzie osoby starsze znajdą prawdziwy azyl? Nie w Azji – tam człowiek eksploatowany jest nawet wtedy, gdy choruje lub jest sędziwego wieku. Prawdziwym azylem są Stany Zjednoczone. Dużym zainteresowaniem cieszy się także Ameryka Południowa. Na korzyść przemawiają nie tylko względy ekonomiczne i wysoka emerytura (zwłaszcza w USA), ale także ogólne uwielbienie wśród społeczeństwa. W USA powstają nawet całe osiedla dedykowane dla osób starszych. Ameryka Południowa (głównie Meksyk) zapraszają, goszcząc niskimi cenami i wieloma społecznymi przywilejami zarezerwowanymi tylko dla osób starszych.

Oczywiście w każdym kraju czy każdej grupie społecznej znajdą się jednostki, które nie pałają miłością do osób starszych, jednak w pewnych regionach świata ilość takich osób jest po prostu mniejsza.