Przełamywanie barier wiekowych

Przełamywanie barier wiekowych

Bariera wiekowa najczęściej występuje między ludźmi młodymi a starszym pokoleniem. Zwykle osoby starsze pragną nawiązać kontakt z osobami młodszymi, porozmawiać, poopowiadać o swoim życiu i sytuacjach , które miały miejsce dawno temu. Problemem nie są osoby starsze, które mają szczere chęci, ale młodzież, która tworzy bariery wiekowe, odpychając od siebie staruszków.

Dawniej osoby starsze uznawane były za autorytet. Tak też je traktowano – należyty szacunek i respekt. Dziś młodzież zapomina o tych wartościach. Brak szacunku dla nauczycieli, złe wychowanie rodziców (a raczej brak wychowania i rygoru), postępująca technologia – to sprawia, że młodzież zmienia wartości życiowe, na pierwszym miejscu stawiając rzeczy materialne, a nie szacunek czy zwykłą komunikację interpersonalną z ludźmi starszymi. Gdzie podziały się sceny rodem z filmu, kiedy to młodzi rozmawiają z dziadkami, słuchając ich opowiadań i z zaciekawieniem oraz nieodpartym entuzjazmem reagując na kolejne ciekawostki czy historyjki opowiadane przez dziadka? Gdzie te chwile wspólnego gotowania, kiedy babcia uczy swoje wnuki przygotowywać pyszne ciasto, po czym razem delektują się kulinarnymi frykasami?

photo

Sytuacja nie wygląda aż tak tragicznie. Nadal w wielu polskich rodzinach wśród dzieci wpaja się szacunek do osób starszych. Zwykle do rodziców i dziadków. Niestety, czasami brak kontaktu, brak zainteresowania młodzieżą i brak dobrego wychowania sprawiają, że pokolenia oddalają się od siebie.

Aby nie zrzucać winy tylko na młodzież, przyjrzyjmy się także osobom starszym. Zgorzkniały dziadek lub babcia, która kompletnie nie słucha wnuczka i myśli tylko o tym, kiedy będzie miała miejsce kolejna wizyta u lekarza to niezbyt dobry rozmówca. Młodzież to widzi, dlatego po pewnym czasie po prostu przestaje się starać. W rezultacie, pojawiają się bariery i zerwane relacje, które trudno odbudować. Dlatego apelujemy – obie strony muszą dbać o dobry kontakt, traktować się z szacunkiem, nie zapominać o żartach oraz zrozumieniu.

Nie można pozwolić, aby codzienną aktywnością osoby starszej był spacer tylko do toalety czy kuchni – człowiek w takiej stagnacji bardzo szybko niszczy swój organizm. Po kilku latach takiego życia, stawy, jak i mięśnie czy kości stają się zbyt kruche i każdy ruch powoduje ból.

Prócz stawów, lekarze alarmują – osoby starsze bardzo często chorują na Alzheimera oraz Parkinsona. Pierwsza z nich atakuje ludzki umysł, powodując utraty pamięci, brak orientacji i zdolności porozumienia się. Druga natomiast wyniszcza układ nerwowy, co może objawiać się mimowolnymi ruchami kończyn (charakterystyczne drżenie).

Osoby w wieku podeszłym – choć nie tylko osoby starsze – chorują także na nadciśnienie tętnicze i choroby serca – te niestety bardzo często powodowane są złą dietą i brakiem witamin, których potrzebuje organizm.

Niewiele osób wśród grona chorób, które są domeną osób starszych wymienia depresję. Świadomość, że życie ludzkie zaczyna się kończyć, brak środków do życia, złe relacje z rodziną, poczucie, że życie przemknęło nam przez życie, a my niczego w nim nie osiągnęliśmy – powodów depresji jest wiele. Problem polega na tym, że wiele osób (głównie z rodziny) nie potrafi rozpoznać objawów. Osoby starsze z depresją tracą całkowitą radość z życia. Niekiedy depresja objawia się także całkowitym brakiem orientacji w codzienności czy chęci kontaktu z bliskimi.

Tak naprawdę różnice wiekowe nie są przeszkodą, gdy je rozumiemy możemy dobrze się bawić się w towarzystwie drugiej osoby. I nie tyczy się to tylko różnic wielu między młodzieżą a dziadkami, ale także między dziadkami a rodzicami czy bliskimi, przyjaciółmi i innymi grupami społecznymi. Bariery tworzymy sami – sami je także możemy burzyć. Warto wziąć to sobie do serca, gdyż w wielu przypadkach młodzież rozumie sytuację, gdy jest już za późno i ich ukochany dziadek lub babcia odchodzą z tego świata.