Problemy osób w wieku podeszłym

Problemy osób w wieku podeszłym

Wiek podeszły, czyli innymi słowy starość to okres w życiu człowieka, który może być zapamiętany jako swoista kropka nad i.

Niestety, w wielu przypadkach osoby starsze właśnie w tym okresie borykają się z największą ilością chorób, co skutecznie psuje sielski pejzaż starości i sprawia, że schyłek życia zamiast być zwieńczeniem wszystkich lat, staje się utrapieniem.

photo

Z jakimi problemami borykają się osoby starsze?

Na pierwszym miejscu są oczywiście choroby. Bóle stawów i pleców to wręcz plaga.
Niewiele osób wie, iż problemy z układem ruchowym w wielu przypadkach wynikają z nieprawidłowego podejścia do sportu i aktywności fizycznej. Więcej informacji na temat aktywności osób w wieku podeszłym, znajdziecie Państwo w artykule Aktywność osób w wieku podeszłym.

Nie można pozwolić, aby codzienną aktywnością osoby starszej był spacer tylko do toalety czy kuchni – człowiek w takiej stagnacji bardzo szybko niszczy swój organizm. Po kilku latach takiego życia, stawy, jak i mięśnie czy kości stają się zbyt kruche i każdy ruch powoduje ból.

Prócz stawów, lekarze alarmują – osoby starsze bardzo często chorują na Alzheimera oraz Parkinsona. Pierwsza z nich atakuje ludzki umysł, powodując utraty pamięci, brak orientacji i zdolności porozumienia się. Druga natomiast wyniszcza układ nerwowy, co może objawiać się mimowolnymi ruchami kończyn (charakterystyczne drżenie).

Osoby w wieku podeszłym – choć nie tylko osoby starsze – chorują także na nadciśnienie tętnicze i choroby serca – te niestety bardzo często powodowane są złą dietą i brakiem witamin, których potrzebuje organizm.

Niewiele osób wśród grona chorób, które są domeną osób starszych wymienia depresję. Świadomość, że życie ludzkie zaczyna się kończyć, brak środków do życia, złe relacje z rodziną, poczucie, że życie przemknęło nam przez życie, a my niczego w nim nie osiągnęliśmy – powodów depresji jest wiele. Problem polega na tym, że wiele osób (głównie z rodziny) nie potrafi rozpoznać objawów. Osoby starsze z depresją tracą całkowitą radość z życia. Niekiedy depresja objawia się także całkowitym brakiem orientacji w codzienności czy chęci kontaktu z bliskimi.

Jak widać, schyłek życia ludzkiego nie jest usłany różami. Można to zmienić – wystarczy dbać o swoje ciało i pamiętać o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania czy aktywności fizycznej. Więcej informacji na temat aktywności osób w wieku podeszłym, znajdziecie Państwo w artykule Aktywność osób w wieku podeszłym.

Proste codzienne przyzwyczajenia mogą sprawić, że nasze życie będzie satysfakcjonujące, nawet wtedy, gdy skóra nie będzie już tak jędrna, a my nie będziemy mieli tak wiele energii, jak w latach młodzieńczych. Oczywiście w niektórych przypadkach, takich jak nowotwór, Parkinson czy Alzheimer nie mamy możliwości podjęcia w 100% skutecznej profilaktyki. Warto jednak dbać o siebie, odwiedzać okresowo lekarzy i cieszyć się bezbolesnym życiem jak najdłużej!