Dieta dla seniora i osoby starszej

Dieta dla seniora i osoby starszej

Dieta dla seniora i osoby starszej

jak wybrać dom opieki, dom opieki dla seniora, dom pomocy dla moich rodzicó
opieka nad osobami starszymi opieka w DPS osoby starsze osoby w wieku podeszłym senior seniorzy

Dieta seniora – co wolno, a czego nie wolno

Z uwagi na to, że przeciętna długość życia człowieka się wydłuża, warto zatroszczyć się o to, by złoty wiek przeżyć w szczęściu i zdrowiu – nigdy nie jest za późno, by o nie zadbać. Właściwa dieta i aktywność fizyczna to jedyna droga, by móc cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem przez długie lata.

Wraz z płynącym czasem w naszych organizmach zachodzą procesy, które mają wpływ na nasz wygląd i funkcjonowanie. Dotyczą one wszystkich narządów i układu ruchu

Ze względu na zmniejszającą się ilość wapnia w organizmie, kości stają się mniej wytrzymałe, spada siła mięśniowa, zmniejsza się aktywność enzymów trawiennych, wątroba wolniej się regeneruje, zmniejsza się pojemność płuc, ilość wydzielanej śliny, a nawet kubków smakowych.

Nie wszyscy starzeją się w tym samym tempie

O tym, że nie wszyscy starzeją się w tym samym tempie wie chyba każdy. Właściwszym od metrykalnej wskaźnikiem dojrzałości jest wiek biologiczny, na który składają się sprawność fizyczna i wydolność psychofizyczna. Oddziałują na niego także poziom stresu, warunki bytowe, miejsce zamieszkania oraz – co najważniejsze – zdrowy styl życia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowych produktach i zdrowym stylu życia, koniecznie odwiedź stronę platformy zakupowej produktów rolno-spożywczych FarmAndGo.pl. To wspaniała i godna podziwu inicjatywa dzięki której zwiększa się świadomość żywieniowa konsumentów oraz zmieniają się nawyki żywieniowe. Na FarmAndGo można kupić produkty od rolnika i żywność wysokiej jakości pochodzące od rzemieślników oraz małych, rodzinnych gospodarstw w których warzywa i owoce uprawia się w sposób tradycyjny.

Produkty od rolnika FarmAndGo.pl
Produkty od rolnika FarmAndGo.pl

Wobec tych wszystkich zachodzących zmian w organizmie powinniśmy rozważyć skorygowaną dietę. Mimo spadku masy mięśniowej, wzrasta masa tłuszczowa, która znacznie obniża przemianę materii. Dlatego też, oprócz zmniejszonej aktywności fizycznej, obniżeniu ulega także zapotrzebowanie energetyczne.

Kobiety wymagają o 200 kcal mniej, a mężczyźni aż 450 kcal mniej od kolegów poniżej sześćdziesiątego roku życia

Nie licząc wdrożenia adekwatnej diety zaopatrzonej w odpowiednią ilość kalorii, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość spożywanych produktów.

Aktywny i zdrowy senior rolnik
Aktywny i zdrowy senior rolnik

Co powinni jeść seniorzy i osoby starsze

Największy udział w diecie seniora powinny stanowić węglowodany, bo aż sześćdziesiąt procent energii. Powinniśmy wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak: chleb razowy, graham, brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, kasze, które – oprócz węglowodanów – dostarczą naszemu organizmowi dużą ilość błonnika i składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, wapń, cynk. Żywność oczyszczona (białe pieczywo, biały makaron, biały ryż) to wyłącznie puste kalorie.

Nie licząc błonnika, który przeciwdziała zaparciom, musimy pamiętać o dostatecznej ilości wypijanych płynów – przynajmniej dwa litry dziennie. Ważne to jest tym bardziej, że z wiekiem zaburza się odczuwanie pragnienia i często dochodzi do odwodnienia organizmu.

Warzywa i owoce to doskonałe źródło węglowodanów. Ich dzienna dawka powinna wynosić przynajmniej 5 porcji. Zważywszy na częsty kłopot z przeżuwaniem i trawieniem surowych produktów dobrym pomysłem jest spożywanie gotowanych warzyw lub przygotować produkty na parze, można je też zapiec czy przyrządzić na patelni grillowej.

Następnym składnikiem diety osób starszych są tłuszcze – nie powinny one przekraczać trzydziestu procent energii. Należy unikać tłuszczów nasyconych zawartych w produktach zwierzęcych, których wartość jest często niestety przekraczana. Zdrowiej skupić się na tłuszczach roślinnych, które znajdziemy w rybach morskich, oleju lnianym, rzepakowym, w orzechach, wodorostach morskich, algach.

Tłuszcze wielonienasycone mają udowodnione działania obniżające stężenie cholesterolu we krwi, działają przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie

Białko jest kolejnym składnikiem szczególnie istotnym w jadłospisie osób starszych. Występują ono w odtłuszczonych produktach mlecznych, rybach, mięsie zwierzęcym, jajkach, orzechach, pestkach, nasionach i roślinach strączkowych. Te ostatnie zawierają wiele potrzebnych mikroskładników, fitoestrogenów i błonnik, warto zatem spożywać ich więcej, a spróbować obniżyć konsumpcję białka zwierzęcego.

Dieta przeciwstarzeniowa – anty aging

Wszyscy się starzejemy i niestety tego procesu nie sposób zatrzymać ale… można go jednak spowolnić, stosując tak zwaną dietę przeciwstarzeniową (anty aging). Na szczycie spożywanych produktów podczas tej diety stoją te z dużą ilością antyoksydantów, neutralizujących wolne rodniki, które niszczą nasze komórki.

Silne antyoksydanty znajdziemy w:

 • marchwi

 • morelach

 • dyni (tu cenna jest witamina A)

 • orzechach

 • pestkach dyni

 • słoneczniku

 • soi (witamina E)

 • papryce

 • czarnej porzeczce

 • jagodach

 • cytrusach (bogate w witaminę C)

Należy także zrezygnować lub chociaż ograniczyć jedzenie cukru, tłuszczu oraz wszystkich produktów przetworzonych, którym brakuje witamin i minerałów

aktywny senior, zdrowy senior
aktywny senior, zdrowy senior

Aby uniknąć chorób przewodu pokarmowego, refluksu itp., które są częstymi towarzyszami osób starszych, powinniśmy zdecydowanie rozważyć zdrowe odżywianie. Przyjmowanie pokarmów w bogate i cenne składniki pomoże nam czuć się zdrowo i młodo w każdym wieku.

Aktywność i czas wolny

Ćwiczenia w domu

O nas

Nordic Walking

Jazda rowerem

Problemy osób w wieku podeszłym

Trudności osób starszych w codziennym funkcjonowaniu

Post Author: care4you

Dodaj komentarz